Často kladené otázky

AKÝ JE ROZDIEL MEDZI OBJEDNÁVKOU A REZERVÁCIOU?

+

Objednávka realizovaná cez náš internetový obchod sa riadi všeobecnými obchodnými podmienkami pre internetový predaj uvedenými tu. Objednaný tovar je doručený kuriérskou službou na adresu uvedenú v objednávke. Platbu je možné zrealizovať prevodom na účet alebo dobierkou.

Rezerváciou si zákazník rezervuje tovar na vybrané predajné miesto Klenoty Aurum, kde si ho môže prezrieť, vyskúšať a až priamo v predajni sa rozhodne o jeho kúpe. V prípade zakúpenia v predajni platia pre nákup obchodné podmienky pre nákup v kamennej predajni.

ČO JE TO KARÁT?

+

1, Karát je jednotka rýdzosti zlatých zliatin (Kt). Rýdze zlato obsahujúce 1000g/ kg má rýdzosť 24 Kt. 14 Kt zlato obsahuje 58,5% rýdzeho zlata (označenie v obchode 585/000). 18 Kt zlato obsahuje 75,0% rýdzeho zlata (označenie v obchode 750/000).

2, Karát je jednotka hmotnosti diamantov. 1 karát má 100 dielov a rovná sa 1/5 gramu. Diamant, ktorý má hmotnosť 1 g má teda 5 karátov. V bežne predávaných šperkoch nájdeme najčastejšie diamanty s hmotnosťou niekoľkých desiatin až jedného karátu.

ČO JE TO BIELE ZLATO?

+

Biele zlato je Zlatina rýdzeho zlata a ďalších kovov, ako je pri žltom zlate. Pre biele zafarbenie sa používa nikel a paladium.

ČO JE TO DIAMANT?

+

Diamant je krystalická forma uhlíku, ktorá sa tvorí v roztavenej hornine, v chladnúcej tekutej magme, při teplote 1300°C a tlaku 70 000 atmosfér. Najstaršie diamanty vznikli približne pred 1,2 milióna rokmi, najmladšie před 100 tisíc rokmi.

Diamant je symbolom lásky a jej večnosti. Ženy sa radi zdobia briliantovými šperkami, obzvlášť pokiaľ je taký šperk darom od milovaného muža. Zásnubný prsteň môže mať mnoho podôb, aj keď sú v šperkoch používané náhrady miesto pravých diamantov jako populárny zirkon pre nízku cenu, pravé diamanty sú stále najžiadanejšie.

Ak daruje muž svojej nastávajúcej diamantový zásnubný prsteň, vyjadruje tak, že s ňou chce byť spojený naveky. A muži sú si naviac dobre vedomí, že kúpou kvalitného šperku s diamantom nevydávajú peniaze za vec, ktorej hodnota je dočasná.

Tradícia nosiť mocný diamant na prsteníčku lávej ruky vznikla už v starobylom Egypte, kedy sa verilo, že vena amoris (žila lásky) viedla z prsteníčku priamo do srdca. Svoj jedinečný status ako darček lásky získal diamant ale až v pätnástom storočí, presne v roku 1477, kedy arcivévoda Maximilián Rakúsky dal k zásnubám svojej nastávajúcej Márii Burgundskej práve diamantový prsteň. V tej dobe boli diamanty považované skôr za talizmany s ochranným kúzlom, ktoré môžu posilniť lásku medzi manželom a jeho ženou, ale od tejto chvíle sa kráľovská tradícia dávať diamantový zásnubný prsteň začala pozvoľna šíriť po celom svete.

ČO SÚ TO 4C?

+

4C sú vlastnosti, ktorým je nutné venovať pozornosť pri výbere diamantu: carats (karáty), clarity (čistota), color (farba), cut (brus). Ak nemáte peniaze nazvyš, je dôležité preferovaťC, ktoré je pre Vás najdôležitejšie.

Karáty – udávajú váhu diamantu. 1 karát má 100 dielov a je rovný 1/5 gramu. Väčšinou chcú ľudia čo najväčší diamant. Z technickej stránky majú obvykle väčšie diamanty nižší kvalitu, například stratu jasu. Kvôli brúseniu neopracovaných diamantov do potrebných uhlov, aby mali čo najviac lesku, býva veľa karátovej váhy stratenej. Keďže sú väčšie diamanty vzácnejšie, sú aj cennejšie. Jeden karát je cennejší ako viac menších diamantov o celkovej váhe jedného karátu.

Čistota diamantu – meria sa množstvo nečistoty (tá obmedzuje svetlo prechádzajúce skrz diamant, čím znižuje lesk a jas). Je veľmi vzácne nájsť perfektný nezasadený diamant, ktorý je čistý bez akýchkoľvek závad. Keď kupujete diamantové šperky, hľadajte čistý diamant. Nečistota môže byť veľmi nepatrná – nie je vidieť čistým okom. GIA stupnica hodnotí diamanty od Flawless (FL, bez chyby, sú veľmi vzácne) do Imperfect (I3, nečistota viditelná čistým okom). Dobrú hodnotu získate zakúpením diamantu kvality SI, protože ich brilancia je vysoká a cena dostupnejšia.

FARBA DIAMANTU

+

Pri farbe diamantu hodnotíme belosť nezasadených diamantov (čím žlutší, tým menej hodnotný) na stupnici D až Z, pričom D je favoritom stupnice – je bez farby ale veľmi vzácny. G-I je takmer bez farby, ale má vysokú hodnotu. Okrem bielych sa vyskytujú aj diamanty v dúhových farbách. Môžu byť darebné jako ktorýkoľvek iný drahokam. Výskyt iných odtieňov spôsobený prítomnosťou iných prvkov okrem uhlíka. Najpopulárnejšie sú ružové a modré diamanty, ktoré sa predávajú za vyššiu cenu jako ktorýkoľvek iný drahokam.

BRUS DIAMANTU

+

Meria sa kvalita, nie tvar diamantov. Lepší brus má za následek žiarivejší diamant. Najpopulárnejším tvarom diamantu je guľatý briliant, protože ho ľudia považujú za idálny brus, ktorý vytvára najviac brilancie a iskry v diamantech. Návrh tvaru brusu tiež dovoľuje odstranit a schovať kazy a nedostatky. Dnes už při diamantových šperkoch neexistuje nič jako „ideálny brus“ a neopracovaný diamant je brúsený do takého tvaru, ktoré výsledkom bude čo najmenšia strata na váhe. Keď sú kvalita a brus dobré, diamanty vyzerajú skvele v akomkoľvek tvare, ktorý zvolíte.

HODINKY - MECHANICKÉ ALEBO QUARTZOVÉ?

+

Quartzové hodinky sú najbežnejším typom meračov času . Ich srdcom je integrovaný obvod veľký iba niekoľko milimetrov zložený z veľkého počtu elektronických súčiastok. Ručičky sú posúvané pomocou quartzového oscilátoru, ktorý vibruje vďaka energii z miniatúrnej batérie so životnosťou spravidla jeden až dva roky. Vybrať si môžete quartzky s ručičkami alebo digitálky. Množstvo spoločnosti kombinuje oboje v jednych hodinkách.

Mechanické hodinky sú čím ďalej tým viac populárne, ale tiež stoja obvykle viac jako quartzky. Tvorí ich velké množstvo súčiastok a koliečok, ktoré uvádí do pochodu natiahnutá pružina tým, ako sa postupne rozbaluje. Podľa toho, ako túto pružinu uvádzame do zmršteného stavu, sa hodinky delia na strojčeky s ručným naťahovaním a automatickým strojčekom.

Zostaviť dohromady mechanické hodinky vyžaduje oveľa väčšiu zručnosť a zaberie oveľa viac času ako výroba quartzových hodiniek. Na rozdiel od quartzových je výroba mechanických hodiniek pravá a poctivá „hodinarina“, a aj preto sú mechanické hodinky drahšie. Sú vášňou, ku ktorej musíte dospi

ČO JE TO REZERVA CHODU?

+

Pri mechanických typoch strojčekov (automatické i s ručným naťahovaním) je důležitá tzv. rezerva chodu, teda to ako dlho vydržia hodinky bez natiahnutia (resp. pri nenosení u automatických strojčekov). Bežná je jeden až dva dni, tie najlepšie ale aj podstatne drahšie hodinky sa pýšia dvojtýždňovou rezervou. Hlavne u automatov je důležité, aby vydržali cez noc, keď ich zložíte z ruky.

SÚ PRESNEJŠIE MECHANICKÉ ALEBO QUARTZOVÉ STROJČEKY?

+

Quartzové strojčeky sa oneskoria za deň o menej ako pol sekundy, dobré mechanické o cca 2 sekundy. Pokiaľ teda potrebujete maximálnu presnosť, nie sú ani tie najlepšie mechanické hodinky so vrtkými vylepšeniami lepšie než slušné quartzové hodinky.

Z AKÉHO MATERIÁLU JE SKLÍČKO HODINIEK?

+

Sklíčko hodiniek, ktoré kryje ciferník pred jeho poškodením sa vyrába buď z plastu, minerálního skla alebo zafíru. Plastové sklíčka sa používajú pre tie najlacnejšie hodinky, bežnejšie je minerálne sklíčko, ktoré je silnejšie a odolnejšie. Najdrahšie a tiež najlepšie sú zafírové sklíčka, ktoré odolávajú poškriabaniu.

MÁM HODINKY S OZNAČENÍM „WATER RESITANT“. MÔŽEM S NIMI PLÁVAŤ?

+

Hodinky sú z hľadiska vodotesnosti testované v laboratóriu za ideálnych podmienok, ktoré ovšem pri bežnom používaní nenastanú, preto je nutné rešpektovať nasledujúce pravidlá:

Označenie „water resistant „ alebo „water resistant 30m (3 ATM)“ znamená, že hodinky sú iba vlhkotesné, znesú ľahký dážď či umývanie rúk, plávať či sprchovať sa s nimi ale nemožno,

„Water resistant 50m (5 ATM)“ – hodinky znesú dážď, umývani rúk, sprchovanie ale aj plávanie,

„Water resistant 100m (10 ATM)“ – s hodinkami môžete šnorchlovať a potápať sa bez dýchacího prístroja,

„Water resistant 200m (20 ATM)“ – hodinky sú vhodné i pre potápanie s dýchacími prístrojmi.

Pozor! Aby tieto pravidlá platili, je dôležité nemanipulovať s korunkou či tlačidlami pri použití vo vode, pod vodou a pod..